فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی امسال وارد مدار می‌شوند

فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی امسال وارد مدار می‌شوند

بهزاد محمدی مدیرعامل شرکت اویک ، در گفتگو با خبرنگار شانا، با اشاره به پیشرفت شتابان بخش حفاری و خشکی اجرای فازهای ٢٠ و ٢١ از سوی این شرکت اظهارکرد: امیدوارم تا پایان امسال شاهد بهره‌برداری کامل این فازها باشیم و با بهره‌برداری از این فازها ۵٠ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز پارس جنوبی اضافه شود.
وی با بیان این‌که عملیات حفاری ١١ حلقه چاه فاز ٢١ تا یکماه آینده تکمیل می شود، ادامه داد: حفاری ١١ حلقه چاه فاز ٢٠ نیز اواسط تابستان امسال به پایان خواهد رسید.
مدیرعامل شرکت اویک ابراز امیدواری کرد با حمل عرشه‌های فاز ٢١ در مرحله نخست و فاز ٢٠ در مرحله اول تا پایان پاییز امسال، ٢ میلیارد فوت مکعب گاز ترش (معادل ۵٠ میلیون مترمکعب) از این فازها به پالایشگاه خشکی ارسال شود.
به گفته محمدی، هم اکنون ١۶ حلقه چاه از ٢٢ حلقه چاه این فازها تولیدی بوده و باقیمانده چاهها نیز تکمیل خواهند شد.
مدیرعامل شرکت اویک درباره پالایشگاه این فازها نیز با یادآوری در مدار قرار گرفتن واحدهای یوتیلیتی، شبکه توزیع برق، تولید بخار، تولید آب شیرین، تولید هوای فشرده در اسفندماه پارسال، گفت: فروردین ماه امسال نیز با دریافت گاز شیرین، مشعل پالایشگاه روشن شد.
وی با بیان این‌که هم اکنون بویلرهای پالایشگاه با گاز شیرین در حال تولید بخار است، اظهارکرد: عملیات راه‌اندازی یکی از کمپرسورهای صادرات انجام شده و در حال دریافت محصول پالایشگاه برای صادرات است.
محمدی یادآور شد: هم اکنون در بخش واحدهای فرآیندی، ردیف نخست گازی به طور کامل آماده است، منتها از آنجا که به خط سراسری متصل نبودیم امکان دریافت و تولید گاز در فروردین ماه وجود نداشت.
مدیرعامل شرکت اویک ادامه داد: با توجه به این‌که از چند روز گذشته عملیات اتصال پالایشگاه فازهای ٢٠ و ٢١ به خط سراسری انجام شده است، طی روزهای آینده با تکمیل این ارتباط، آمادگی کامل برای دریافت گاز ترش از فازهای ۶ تا ٨ و تولید از یک ردیف گاز این فازها را خواهیم داشت.
وی ابراز امیدواری کرد تا پایان اردیبهشت ماه ردیف نخست شیرین سازی گاز پالایشگاه با گاز ترش فازهای ۶ تا ٨ پارس جنوبی در مدار قرار بگیرد.
محمدی گفت: چنانچه بتوانیم تا پایان هفته گاز ترش فازهای ۶ تا ٨ را دریافت کنیم، حداکثر تا یک هفته پس از آن، تزریق گاز به خط سراسری با ظرفیت ۶ تا هفت میلیون مترمکعب آغاز می‌شود.
مدیرعامل شرکت اویک ادامه داد: ردیف دوم شیرین سازی گاز پالایشگاه نیز از سوی شرکت اویکو راه‌اندازی شده و در تیرماه امسال آماده دریافت گاز ترش می شود.
وی ابراز امیدواری کرد که شرکت اویک بتواند تعهد خود مبنی بر تولید ۵٠ میلیون مترمکعب گاز از فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی را تا پایان امسال عملی کند.
به گزارش شانا، طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی با هدف تولید روزانه ۵٠ میلیون مترمکعب گاز شیرین برای مصارف داخلی، بازیافت سالانه یک میلیون تن گاز اتان برای مصرف در صنایع پتروشیمی، بازیافت سالانه یک میلیون و ۵٠ هزار تن گاز مایع مرغوب برای صادرات، تولید روزانه ٧۵ هزار بشکه میعانات گازی گوگردزدایی و تثبیت شده برای صادرات و بازیافت روزانه ۴٠٠ تن گوگرد برای صادرات در اولویت وزارت نفت قرار دارد.
ساخت ردیف های گازی ۳ و ۴ و مخازن ذخیره سازی میعانات گازی به ظرفیت ۲۴۰ میلیون متر مکعب توسط شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی (OEID) به عنوان یکی از شرکت های زیر مجموعه شرکت OIEC انجام می گیرد


Notice: Undefined variable: c in C:\Inetpub\vhosts\oeid.ir\httpdocs\site\wp-content\themes\gaga-lite\template-parts\content-single.php on line 61

Notice: Undefined variable: c in C:\Inetpub\vhosts\oeid.ir\httpdocs\site\wp-content\themes\gaga-lite\template-parts\content-single.php on line 62
0 دیدگاه