بهره برداری از میدان های نفتی سروستان و سعادت آباد در اسفند ماه ۱۳۹۱

بهره برداری از میدان های نفتی سروستان و سعادت آباد در اسفند ماه ۱۳۹۱

میدان های نفتی سروستان و سعادت آباد با هدف تولید روزانه ۱۵ هزار بشکه نفت با حضور دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری و مهندس رستم قاسمی وزیر نفت به صورت رسمی به بهره برداری رسید. این دو میدان پیش از این و در بهمن ماه ۱۳۹۱ به صورت آزمایشی راه اندازی شده بود که در این زمینه اقدام هایی چون لرزه نگاری دو میدان، حفر ۱۲ حلقه چاه تولیدی، تزریق گاز، ساخت کارخانه جمع آوری نفت و گاز در سروستان و مجتمع کارخانه های بهره برداری نفت و گاز، نمک زدایی، شیرین سازی و تقویت فشار گاز انجام شده است.

پروژه سروستان و سعادت آباد

مهندس مهدی فکور مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران اعلام نمود توسعه این میادین از مجموعه طرح توسعه ۱۶ میدان نفتی شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی OEID  بوده است. قرارداد این دو میدان توسط OEID از طرف شرکت نفت مناطق مرکزی ایران ICOFC با پیمانکاری شرکت طراحی و ساختمان نفت ODCC در مدت ۶۵ ماه با مبلغ ۵۶۶ میلیارد ریال و چهار میلیون و ۲۰۰ هزار یورو که از آبان سال ۱۳۸۵به صورت EPC منعقد گردید.

در طرح توسعه میادین سروستان و سعادت آباد ۸۰۰ نفر نیروی انسانی به صورت مستقیم و هزار و ۷۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم در کارگاه های سازندگان ساخت قطعات داخل کشور فعالیت داشته اند.

میادین نفتی سروستان در ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز و میدان سعادت آباد در ۲۰ کیلومتری شمال میدان سروستان قرار دارد. این دو میدان با وسعت ۲۴۲ کیلومتر مربع و با دارا بودن یک میلیارد و ۴۰۲ میلیون بشکه نفت درجا در فهرست میادین نفتی شرکت ملی نفت ایران در برنامه توسعه قرار گرفت.

 

خبر ویژه
0 دیدگاه