آژانس بین المللی انرژی: تولید نفت ایران به سطح پیش از تحریمها بازمی گردد

آژانس بین المللی انرژی: تولید نفت ایران به سطح پیش از تحریمها بازمی گردد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما اعلام کرد ایران به تعهدهای پیش از تحریم در بخش تولید و صادرات نفت خام دست یافته است. رکن الدین جوادی در مصاحبه با خبرنگاران گفت: طی یک ماهه (یازدهم فرودین تا یازدهم اردیبهشت ) امسال، میانگین صادرات نفت خام کشور از دو میلیون بشکه در روز گذشته است و مقدار تولید نفت خام ایران نیز بزودی به سه میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز نیز می رسد.
وی همچنین به مقدار صادرات میعانات گازی اشاره کرد و گفت صادرات میعانات گازی پیش از تحریم ها روزانه ۲۵۰ هزار بشکه بوده که این رقم هم اکنون به ۴۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است و امیدواریم با توسعه میدان گازی پارس جنوبی این رقم افزایش یابد.
شایان ذکر است که تا پایان امسال و با بهره‌برداری از فازهای ۲۰ و ۲۱، ظرفیت تولید گاز پارس جنوبی ۵۰ میلیون مترمکعب به افزایش می یابد که در این راستا ساخت ردیف های گازی ۳ و ۴ و مخازن ذخیره سازی میعانات گازی به ظرفیت ۲۴۰ میلیون متر مکعب توسط شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی (OEID) به عنوان یکی از شرکت های زیر مجموعه شرکت OIEC انجام می گیرد.
همچنین به گزارش از شبکه بلومبرگ، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد که تولید نفت ایران در ماه آوریل سال جاری میلادی به سطح تولید پیش از آغاز تحریم ها در چهار سال پیش رسیده است.
در گزارش مورخ پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه آژانس بین المللی انرژی اعلام شده است که در ماه گذشته میلادی، میانگین تولید نفت ایران به سه میلیون و ۵۶۰ هزار بشکه در روز رسید, همچنین میزان صادرات کشور با بیش از ۴۰ درصد رشد به ۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.

Iranian Crude Oil Production

در کنار افزایش عرضه نفت از سوی امارات و عراق، رشد تولید نفت ایران نقش کلیدی در افزایش مجموع تولید نفت اوپک در ماه آوریل سال جاری میلادی به ۳۲ میلیون و ۷۶۰ هزار بشکه در روز را داشته است که این میزان بالاترین سطح تولید از آگوست سال ۲۰۰۸ می باشد.
این گزارش همچنین نشان می دهد که در چهارمین ماه سال جاری میلادی صادرات روزانه نفت ایران از ۶۰۰ هزار بشکه رشد برخوردار شده است که افزایش خرید نفت ایران از سوی چین و کشورهای اروپایی، مهمترین عوامل این رشد بوده اند.
در دوره یاد شده، چین روزانه ۸۰۰ هزار بشکه و اروپا روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کردند.

خبر ویژه
0 دیدگاه