پیشرفت ۸۴ درصدی طرح توسعه میدان یاران شمالی

پیشرفت ۸۴ درصدی طرح توسعه میدان یاران شمالی

طرح توسعه میدان یاران شمالی نخستین پروژه صد درصد بیع متقابل ایرانی است که براساس برنامه ریزی انجام شده قرار است نیمه دوم امسال تولید ٣٠ هزار بشکه ای آن محقق شود.
قرارداد بیع متقابل در ساده‌ترین حالت خود یک قرارداد دوجانبه‌ است. حقوق و تعهدات مربوط به فروش تجهیزات و فناوری در قرارداد اولیه و تعهدات مربوط به فروش محصول به دست آمده ناشی از بکارگیری تجهیزات مذکور، در قرارداد بیع متقابل درج می شود و طرفین معامله به ترتیب نقش فروشنده و خریدار را بر عهده دارند.
به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، گزارش عملکرد طرح توسعه میدان یاران شمالی در فروردین ماه حاکی از رشد ۸۴ درصدی اجرای این پروژه است، ضمن این که پیشرفت بخش سطح الارضی و تولید زودهنگام نیز ٧٣ و ١٠٠ درصد در ماه مورد اشاره گزارش شده است.
از جمله اقدام هایی که در ماه های گذشته برای اجرای این پروژه انجام شده است می توان به پایان عملیات حفاری ٢٠ حلقه چاه، حمل برخی اقلام دیرتحویل به سایت، حمل نخستین پکیج خط لوله ۶ اینچ به سایت، پایان عملیات ساخت جاده اصلی یاران و وصل چاه شماره ٣ به تولید زودهنگام اشاره کرد.
شایان ذکر است شرکت مهندسی و توسعه نفت کارفرمای اصلی این طرح می باشد و شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی قشم، مشاوره و نظارت حفاری طرح توسعه میدان نفتی یاران شمالی را بر عهده دارد.

میدان نفتی یاران شمالی که توسعه آن با هدف تولید روزانه ٣٠ هزار بشکه نفت در دستور کار قرار دارد، در استان خوزستان و در فاصله تقریبی ۱۳۰ کیلومتری از غرب شهر اهواز در نزدیکی مرز ایران و عراق و در مجاورت تالاب هورالهویزه قرار گرفته است. این میدان در غرب میدان آزادگان شمالی و شمال میدان یاران جنوبی واقع شده است و API نفت تولیدی آن ١۶ تا ١٨ برآورد می شود. میزان نفت درجای میدان معادل ۹۹۸ میلیون بشکه می باشد.

خبر عادی
0 دیدگاه