نزدیکتر شدن ایران به جذب سرمایه گذاری‌های بین المللی در صنعت نفت و گاز

نزدیکتر شدن ایران به جذب سرمایه گذاری‌های بین المللی در صنعت نفت و گاز

ایران اسامی پنج شرکت ایرانی را به عنوان شرکای شرکتهای بزرگ بین المللی انرژی خواهان سرمایه گذاری در جمهوری اسلامی تعیین کرده و بدین ترتیب گام دیگری به جذب سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز نزدیک تر شده است.
غلامرضا منوچهری نایب رئیس شرکت ملی نفت ایران به فاینانشیال تایمز گفته است، شرکت هایی که پیش از این برگزیده شده اند شامل پتروایران، پتروپارس، گروه مپنا، مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC) و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران هستند، ولی لیست کامل در حال نهایی شدن است.
شرکت های انرژی غربی نظیر بریتیش پترولیوم ، توتال و انی مشتاقانه منتظر انتشار اسامی این شرکت ها بودند چرا که آنها امیدوارند بتوانند به ذخایر نفت و گاز این عضو اوپک پس از سال ها تحریم دسترسی پیدا کنند.
ایران چهارمین ذخایر بزرگ نفت جهان را در اختیار دارد که برخی از بزرگترین ذخایر گازی آن، نظر سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است.
به نوشته فاینانشیال تایمز، ایران از ماه ژانویه ، صادرات نفت خود را دو برابر ساخته و به بیش از دو میلیون بشکه در روز رسانده است و درصدد جذب تقریبا ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری غربی برای افزایش تولید طی پنج سال است.
بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران روز یکشنبه گفت: انتظار می رود ایران که زمانی دومین تولید کننده بزرگ اوپک بود نخستین قرارداد نفتی پسا تحریم خود با یک شرکت خارجی را ظرف سه ماه امضا کند.
ولی شرکت های مهم انرژی امریکا از جمله اکسون موبیل و شورون باید انتظار مضاعف بکشند چرا که نهادهای امریکا با وجود توافق هسته ای از معامله با شرکت های ایرانی منع شده اند و تنها چنین مورد خاص از جمله در مورد خطوط هوایی وجود دارد.


Notice: Undefined variable: c in C:\Inetpub\vhosts\oeid.ir\httpdocs\site\wp-content\themes\gaga-lite\template-parts\content-single.php on line 61

Notice: Undefined variable: c in C:\Inetpub\vhosts\oeid.ir\httpdocs\site\wp-content\themes\gaga-lite\template-parts\content-single.php on line 62
0 دیدگاه