توسعه میدان های نفتی و گازی کشور با بکارگیری سه مدل قراردادی

توسعه میدان های نفتی و گازی کشور با بکارگیری سه مدل قراردادی

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران گفت: توسعه میدان های نفت و گاز کشور در آینده نزدیک بر اساس سه مدل بیع متقابل، قراردادهای جدید نفتی (آی.پی.سی-IPC ) و EPCF مهندسی، تامین، ساخت و تامین منابع مالی) انجام می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، علی کاردر در آیین تودیع و معارفه مدیرعامل پتروپارس با بیان اینکه سه مدل قراردادی برای حوزه‌های توسعه ای و میدان های جدید در نظر گرفته شده ، افزود: بر این اساس توسعه برخی از میدان ها به شرکت های ایرانی سپرده می‌ شود. پروژه هایی که قرار است منابع مالی آن از طریق شرکت ملی نفت ایران تامین شود، حجم آن زیاد نیست و بیشتر در بخش تولید و نگهداشت نفت متمرکز است.
کاردر بر ضرورت توجه به زمان و هزینه در پروژهای نفتی و گازی کشور تاکید کرد و گفت: چنانچه در پروژه های بین المللی، شاخص های زمان و هزینه رعایت نشود، در لیست پروژه های ناموفق (Fail) قرار می‌گیرند.
به گفته وی بسیاری این پرسش را مطرح می کنند که در مدل جدید قراردادهای نفتی همه نگاه ها به مسائل فنی است و بخشی هم به مسائل نرم افزاری مربوط می شود، بنابراین معتقدم انتقال فناوری به معنای اجرای پروژه براساس قیمت تعیین شده و مدت زمان مشخص است.
این مقام مسئول افزود: مدیریت زمان در پروژه یکی از فناوری هاست که ایران به یقین نیازمند آن است و باید شیوه عملکرد آن را به دست آورد.
وی گفت: شرکت های بین المللی در این زمینه حرفه ای وارد عمل می شوند و مراقبت های ویژه ای از زمان و هزینه می کنند و به تازگی مدیران شرکت انی ایتالیا (ENI) که اکنون در عراق فعالیت دارند، اعلام کردند: هزینه تمام شده حفاری یک چاه چهار میلیون و ۵٠٠ هزار دلار است، در حالی که این رقم در غرب کارون ١٢ میلیون و ۵٠٠ هزار دلار است.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مدت زمان اجرای حفاری یک چاه از سوی ‘ انی’ را ٣۵ و در ایران را ١٢٠ روز اعلام و اضافه کرد: مدیریت زمان و هزینه همان فناوری به حساب می آید، واقعیت سرعت اجرای پروژه ها اهمیت بسزایی دارد، اما کافی نیست و نباید راضی بود و باید سعی کرد به نقطه مطلوب در سطح بین المللی دست پیدا کنیم.
این در حالی است که محمدرضا مقدم، معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری و سرپرست معاونت امور مهندسی وزارت نفت روز یکشنبه، ۱۳ تیر ماه، با بیان این که معاونت امور مهندسی وزارت نفت پس از فراخوان، صلاحیت ٣٧ شرکت را بررسی و سرانجام صلاحیت ابتدایی هشت شرکت را تایید کرده است، افزود: شرکت‌های پتروپارس، مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC)، انرژی دانا، توسعه پتروایران، گروه مپنا (شرکت نفت و گاز مپنا)، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (شرکت مدیریت طرحهای صنعتی ایران) و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) (شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا)، شرکتهایی هستند که توانسته اند حد نصابهای لازم را در ارزیابی‌های صورت گرفته کسب کنند.

خبر عادی
0 دیدگاه