برنامه ایران برای صادرات روزانه ۴ میلیون بشکه نفت

برنامه ایران برای صادرات روزانه ۴ میلیون بشکه نفت

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت اعلام کرد که ایران از مجموع تولید کنونی روزانه سه میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه نفت خام، ٢ میلیون بشکه را صادر می کند و توانسته است حدود ٨٠ درصد سهم خود از بازار نفت در دوران پیش از تحریم را پس بگیرد.
سید محسن قمصری، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در گفتگو با بلومبرگ اعلام کرد: با وجود تلاش این کشور برای افزایش تولید نفت، بازارهای جهانی نفت امسال ثبات خواهند داشت.
وی همچنین بیان کرد: هدف صادرات نفت ما چهار میلیون بشکه در روز است و برای رسیدن به آن برنامه داریم و منتظر شرایط مناسب هستیم.
قمصری گفت: بازار توازن کنونی خود را حفظ خواهد کرد و بازگشت قیمتها به زیر سطح ٣٠ دلار، حداقل در سال کنونی میلادی، چندان محتمل نیست.
ایران برای ارتقای صنعت نفت و پس گرفتن جایگاه خود به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ نفت در اوپک، به ١٠٠ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد. هدف جمهوری اسلامی این است که تا سال ٢٠٢١ میلادی، مجموع تولید نفت و میعانات گازی خود را به پنج میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه در روز برساند.
ایران پیش از این توانست با افزایش ٢۵ درصدی تولید خود پس از پایان تحریمها، تردیدها درباره توانایی صنعت نفت خود برای این کار را برطرف کند و افزون بر آن، قصد دارد تا پایان سال جاری میلادی تولید خود را به چهار میلیون بشکه در روز برساند.
قمصری گفت: سیاست نفتی ما این نیست که نفت را برای ذخیره شدن در نفتکشها تولید کنیم؛ به بیان دیگر، ما به میزانی تولید خواهیم کرد که بازار توان جذب آن را داشته باشد.
به گفته وی، ایران حدود ٢۵ درصد از نفت صادراتی خود را به بازار اروپا می فرستد. افزون بر آن، اگرچه ایران شمار قراردادهای صادرات نفت به آسیا را افزایش نداده، توانسته است حجم صادرات خود را به این منطقه افزایش دهد.
قمصری افزود: بیشتر مبادلات و قراردادهای ما بلندمدت هستند و جای زیادی برای معاملات تک محموله باقی نمی ماند؛ اکنون نیز با شرکتهای زیادی هم در اروپا و هم در آسیا، در حال مذاکره هستیم. وی همچنین اعلام کرد بخشی از پول محموله های نفتی ایران، اکنون به یورو پرداخت می شود.
شایان ذکر است، سرعت بازگشت ایران به بازار جهانی نفت، پس از لغو تحریم ها، قابل توجه بوده است. ایران که در دوران تحریم روزانه یک میلیون بشکه نفت خام صادر می کرد، در مدت چهار ماه پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک(برجام)، میزان صادرات را دو برابر کرد و به دو میلیون بشکه در روز رساند.
در این میان، سرعت بازگشت نفت ایران به اروپا نیز اهمیتی ویژه دارد، ایران در دوران تحریم روزانه حدود ۱۰۰ هزار بشکه نفت به ترکیه صادر می کرد و اکنون میزان صادرات خود را به کشورهای اروپایی به محدوده ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه در روز رسانده است. شرکت های هلنیک (یونان)، توتال (فرانسه)، سپسا (اسپانیا)، ساراس (ایتالیا) و لوتوس (لهستان) از جمله مشتریان اروپایی نفت ایران هستند که در ماه های اخیر، خرید نفت از ایران را آغاز کرده اند.

خبر عادی
0 دیدگاه