واگذاری توسعه فازهای دوم میدان های یادآوران و آزادگان شمالی به چینی ها قطعی نشده است.

واگذاری توسعه فازهای دوم میدان های یادآوران و آزادگان شمالی به چینی ها قطعی نشده است.

علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت، در گفت وگو با ایرنا، درباره آخرین وضعیت واگذاری توسعه فازدوم میدان نفتی یادآوران و فاز دوم آزادگان شمالی به شرکت های چینی، گفت: طرح های پیشنهادی چینی ها هنوز در دست بررسی و نهایی نشده است. وی همچنین اضافه کرد: شرکت های چینی که بر اساس قرارداد، در توسعه فاز دوم این میدان ها در اولویت هستند، طرح ها و پیشنهادات خود را برای توسعه این میدان ها ارایه کرده اند، اما هنوز نهایی نشده است.
توسعه فازهای نخست دو میدان آزادگان شمالی و یادآوران که جزو بزرگترین میدان های نفتی ایران به شمار می روند را شرکت های چینی انجام داده اند و با توجه به متن قرارداد، برای واگذاری فاز دوم این میدان ها، آنها باید در اولویت قرار بگیرند.
بر این اساس، باید مذاکرات اولیه با شرکت های چینی انجام و پیشنهادات آنها دریافت شود تا در صورت به توافق نرسیدن، مذاکره با سایر شرکت ها صورت گیرد.
این دو میدان، جزو میدان های نفتی غرب کارون هستند که در غرب کشور در کنار مرزهای عراق قرار دارند. با توجه به سرمایه گذاری هنگفت عراقی ها با کمک شرکت های بین المللی برای بهره برداری از این میدان های مشترک؛ وزارت نفت، توسعه هر چه سریعتر این میدان ها را جزو اولویت های کاری خود اعلام کرده است.
شرکت نفت چین سی.ان.پی.سی (CNPC) هم اکنون در توسعه فاز نخست میدان آزاگان شمالی مشارکت دارد که در صورت به نتیجه رسیدن، توسعه فاز دوم نیز به همین شرکت واگذار خواهد شد.
تولید از میدان مشترک آزادگان شمالی تاکنون بیش از پنج میلیون بشکه نفت از این میدان تولید شده است. هدفگذاری تولید در فاز نخست توسعه میدان آزادگان شمالی ۷۵ هزار بشکه در روز بوده که این میزان تولید، محقق شده است.
میدان آزادگان شمالی از جمله میدان های مشترک نفتی ایران با کشور عراق است که میزان نفت درجای آن معادل ۶٫۵ میلیارد بشکه برآورد شده است. طرح توسعه این میدان در دو فاز هریک با ظرفیت تولید ۷۵ هزار بشکه نفت در روز پیش بینی شده است که با بهره برداری هر دو فاز آزادگان شمالی، تولید از این میدان در مجموع ۱۵۰ هزار بشکه نفت خواهد بود.
میدان آزادگان شمالی با مساحت حدود ۴۶۰ کیلومتر مربع بخشی از میدان نفتی آزادگان است که در حدود ۱۲۰ کیلومتری غرب اهواز در مرز مشترک بین ایران و عراق در جنوب غرب ایران واقع شده است.

میدان یادآوران که مذکرات برای واگذاری فاز دوم آن از چندی پیش آغاز شده است؛ از میدان های نفتی مشترک ایران است، و در استان خوزستان در ۷۰ کیلومتری جنوب غربی شهر اهواز و شمال خرمشهر، واقع شده است. حجم نفت درجای این میدان نفتی ۱۷ میلیارد بشکه برآورد می شود. این میدان در مجاورت میدان سنباد از میدان های نفتی عراق قرار دارد. از این میدان دو نوع نفت سنگین و نفت سبک به ترتیب از دو لایه سروک و فهلیان تولید می شود و میزان تولید نفت آن هم اکنون روزانه حدود١٠٠ هزار بشکه شامل ٨٣ هزار بشکه نفت سبک و ١٧ هزار بشکه سنگین است.

شرکت سینوپک چین توسعه فاز نخست میدان نفتی یادآوران را بر عهده دارد و شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی قشم (OEID) نیز مدیریت طرح فاز ۱ آن را برعهده دارد.


Notice: Undefined variable: c in C:\Inetpub\vhosts\oeid.ir\httpdocs\site\wp-content\themes\gaga-lite\template-parts\content-single.php on line 61

Notice: Undefined variable: c in C:\Inetpub\vhosts\oeid.ir\httpdocs\site\wp-content\themes\gaga-lite\template-parts\content-single.php on line 62
0 دیدگاه