پروژه احداث ردیف‌های گازی ۳ و ۴ و مخازن ذخیره‌سازی میعانات گازی فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی

پروژه احداث ردیف‌های گازی ۳ و ۴ و مخازن ذخیره‌سازی میعانات گازی فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی

کارفرما:
شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC)

نوع پروژه:
مهندسی، تامین و ساخت (EPC)

موقعیت جغرافیایی پروژه:
شهرستان عسلویه از توابع استان بوشهر در جنوب ایران

شرح مختصری از اهداف پروژه:
شیرین سازی ۲۵ میلیون متر مکعب گاز ترش و ارسال آن به شبکه سراسری، گاز ترش این میدان شامل ترکیباتی نظیر H2S، CO2، مرکاپتان و میعانات می باشد که قبل از صدور به خط سراسری باید از گاز ورودی زدوده و جدا شوند. از اهداف دیگر این پروژه ذخیره سازی میعانات گازی با حجم ۲۴۰ میلیون مترمکعب و آماده کردن مخازن جهت ذخیره‌ سازی و صادرات می باشد.

توصیف میدان:
میدان گازى پارس جنوبى، بزرگترین میدان گازى مستقل جهان است که به صورت مشترک بین ایران و قطر درخلیج فارس قرار دارد. این میدان مشترک در حدود ۴۰ تریلیون متر مکعب گاز داشته که بیش از ۲۱ % کل گاز دنیا را شامل مى شود. مساحت این میدان ۹،۷۰۰ کیلومتر مربع بوده که بخش متعلق به ایران ۳،۷۰۰ کیلومتر مربع مى باشد. ذخیره گاز این بخش از میدان گازى بابت سهم ایران معادل ۱۴/۲ تریلیون مترمکعب به همراه ۱۹ میلیارد بشکه میعانات گازى است که حدود ۸% از کل گاز دنیا و حدود ۴۷ % از ذخایر گاز کشور را شامل مى شود و یکى از اصلى ترین منابع انرژى کشور به حساب مى آید. توسعه میدان گازى پارس جنوبی با هدف تامین تقاضاى رو به رشد مصرف گاز طبیعى، تزریق به میادین نفتى، صادرات گاز و میعانات گازى و نیز تامین خوراک مجتمع هاى پتروشیمى صورت مى پذیرد.

شرح کار:
احداث کلیه ساختمان های صنعتی و غیر صنعتی و ساخت و نصب کلیه سازه ها، لوله کشی و کارهای زیر زمینی، تجهیزات مکانیکی، الکتریکال، ابزار دقیق و عایق بندی و رنگ تجهیزات و لوله ها، پیش راه اندازی در بخش های فرآورشی و تاسیسات جانبی زیر:
ردیف ۳ و ردیف ۴ عملیات فرآیندی پالایشگاه :
واحد شیرین سازی گاز
واحد آبگیری و نمکزدایی
واحد بازیافت اتان
واحد مخزن دیزل و ژنراتورهای اضطراری
واحد مخازن ذخیره و صادرات مایعات گازی با حجم ۲۴۰ میلیون مترمکعب
واحد مخزن ذخیره موقت پروپان
واحد ذخیره مواد شیمیایی
واحد سرد سازی و ذخیره سازی پروپان برای صادرات
واحد سیکل چرخشی سرما سازی پروپان
واحد خطوط اصلی لوله بین بخشی
واحد ایستگاه توزیع برق

تصاویر

[foogallery id=”2444″]


Notice: Undefined variable: c in C:\Inetpub\vhosts\oeid.ir\httpdocs\site\wp-content\themes\gaga-lite\template-parts\content-single.php on line 61

Notice: Undefined variable: c in C:\Inetpub\vhosts\oeid.ir\httpdocs\site\wp-content\themes\gaga-lite\template-parts\content-single.php on line 62
0 دیدگاه